+48 793 196 520 kancelaria@nm-adwokat.plZadzwoń, chętnie pomogę!

Przeszkoda profesji zakonnej

Na wstępie wyjaśnić należy, że przeszkodą małżeńską w znaczeniu szerszym jest każda okoliczność, która z mocy prawa Bożego bądź ludzkiego nie pozwala na ważne albo godziwe zawarcie małżeństwa. Natomiast w ścisłym znaczeniu jest to okoliczność bądź sytuacja osobowa dotycząca bezpośrednio przyszłego małżonka nie pozwalająca na jego ważne zawarcie.

Zgodnie z kan. 1073 KPK „Przeszkoda zrywająca czyni osobę niezdolną do ważnego zawarcia małżeństwa|".

Jedną z takich przeszkód jest przeszkoda publicznego wieczystego ślubu czystości złożonego publicznie w instytucje zakonnym. Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1088 stanowi, że:

„Nieważnie usiłują zawrzeć małżeństwo ci, którzy są związani wieczystym ślubem publicznym czystości w instytucie zakonnym".

Przeszkodę zrywającą stanowi wyłącznie złożenie wieczystego ślubu czystości, a więc po upływie ślubów czasowych zgodnie z przepisami zakonnymi, który został przyjęty w imieniu Kościoła przez właściwego przełożonego. Powinien on być ważnie złożony i istnieć w chwili zawierania małżeństwa. Natomiast ślub czystości prywatny, złożony w instytucie świeckim nie stanowi takiej przeszkody.

Przeszkoda profesji zakonnej może ustać poprzez:

1. indult sekularyzacyjny;

2. wydalenie z zakonu;

3. dyspensę.

Indult sekularyzacyjny prawnie udzielony i przyjęty przez osobę odchodzącą z instytutu zakonnego zawiera dyspensę od wszystkich złożonych ślubów oraz obowiązków wynikających z dyspensy. W instytucie zakonnym na prawie papieskim indult sekularyzacyjny może wystawić Stolica Apostolska, a na prawie diecezjalnym również biskup diecezji, na terenie której znajduje się dom zakonny ubiegającego się.

Wszystkie śluby ustają również w przypadku otrzymania przez członka instytutu zakonnego dekretu dymisyjnego.

Dyspensa od ślubu złożonego w instytucie zakonnym na prawie papieskim jest zastrzeżona Stolicy Apostolskiej, zaś od ślubu złożonego w instytucie zakonnym na prawie diecezjalnym w gestii ordynariusza miejsca.

Autor: adw. Małgorzata Nowosielska-Margas (tel. 793 196 520)