+48 793 196 520 kancelaria@nm-adwokat.plZadzwoń, chętnie pomogę!

Rozwód

Rozwód polega na rozwiązaniu ważnego związku małżeńskiego na żądanie jednego lub obojga małżonków. Przez rozwód może zostać rozwiązane małżeństwo świeckie lub małżeństwo kanoniczne, które od momentu zawarcia wywiera takie same skutki, co małżeństwo zawarte zgodnie z prawem polskim.

Organem wyłącznie właściwym do rozpoznania sprawy o rozwód jest Sąd. Nie jest zatem możliwe rozwiązanie przez rozwód małżeństwa na mocy ugody, czy też w trybie administracyjnym.

Zgodnie z art. 56 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego:
„§ 1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
§ 2. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
§ 3. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego".

Jak wynika z powyższego, aby sąd mógł orzec rozwiązanie przez rozwód związku małżeńskiego małżonków bezwzględnie muszą wystąpić dwie przesłanki pozytywne tj. zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Rozkład zupełny występuje, gdy pozycie małżeńskie ustało na wszystkich jego płaszczyznach tj. uczuciowej, fizycznej oraz gospodarczej. Natomiast trwały rozkład pożycia ma miejsce, gdy brak jest perspektyw na powrót małżonków do wspólnego pożycia.

W w/w przepisie występują również trzy wyłączające orzeczenie rozwodu przesłani, których wystąpienie nie pozwala sądowi na orzeczenie rozwodu, nawet pomimo wystąpienia zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne, jeśli wskutek jego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci stron, jest ono sprzeczność z zasadami współżycia społecznego oraz gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia (chyba, że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód, bądź też jego odmowa byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego). 

Każda z tych przesłanek zostanie szczegółowo omówiona w kolejnych artykułach. 

Autor: adw. Małgorzata Nowosielska-Margas (tel. 793 196 520)